لیزر ها

لیزرها بر اساس طول موج و حداکثر توان خروجیشان در رده های زیر طبقه بندی می گردند:
دسته ی اول: اساسا بی خطر، هیچگونه احتمالی برای آسیب رساندن به چشم در این گروه وجود ندارد. این امر می تواند بدلیل توان خروجی محدود آن ها (که حتی در تماس های طولانی هم خطری را متوجه چشم شخص نمی کنند) باشد و یا به این دلیل باشد که محصور بودن آن ها و عدم تماس در شرایط طبیعی کار بطور کلی احتمال خطر تماس را از بین میبرد مثل حالتی که در دستگاه های خواندن سی دی وجود دارد.
دسته ی دوم: واکنش طبیعی بسته شدن چشم ها از آسیب جلوگیری خواهد کرد و توان خروجی آن ها حدود ۱mW می باشد.
دسته ی سوم اولیه: لیزر هایی که در این دسته قرار می گیرند بواسطه ی بکار گرفته شدن در ابزاری که ممکن است بارکه ی نور را تغییر دهند خطرناک در نظر گرفته می شوند. توان خروجی آن ها ۱-۵mW می باشد. اغلب لیزر های نقطه ای در این گروه قرار دارند.
دسته ی سوم ثانویه: این دسته زمانی خطرناک محسوب می شوند که باریکه نور مربوط به لیزر مستقیما به درون چشم تابیده و یا منعکس شود. این گروه مربوط به لیزرهایی می شود که قدرتی حدود ۵-۵۰۰mW دارند.انعکاس هایی که با پراکنده شدن باریکه ی نوری همراه باشند بعنوان یک خطر جدی در نظر گرفته نمی شوند.
دسته چهارم: لیزر های این دسته بی نهایت خطرناکند. حتی اگر انعکاس پراکنده شده ی آن ها هم به پوست و یا چشم تابیده شود هم می تواند خطرناک باشد. لیزرهایی که می توان بیش از ۵۰۰mW و یا توانایی تولید امواج نوری داشته باشند در این دسته قرار می گیرند. اگرچه که شدت نور خروجی آنها ممکن است تنها چند برابر نور درخشان خورشید باشد ولی بایستی توجه داشت که این نور مستقیما بر نقطه ی بسیار کوچکی متمرکز می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *